YULE

Zimní slunovrat je nejtemnějším dnem roku, ale právě od tohoto dne zase začne světla přibývat. Yule oslavuje smrt a znovuzrození bohy Slunce. Pohanští bohové mají Yule, jako datum svého zrození: Ra, Kronos, Lugh, Mirthra, Odin a mnozí další. Během Yule se bohyně zjeví ve svém aspektu života a smrti. V tomto období ji tedy vidíme jako bílou paní nositelku moru (smrti), královnu studené temnoty, ale také jako ženu, která přivádí na svět dítě symbolizující příslib budoucnosti, syna, který se stane jejím milencem a který jejímu království vrátí teplo a úrodu.

(c) Carolyn Gully LirBohyně-patronka tohoto ročního období je Danu, nejstarší a nejmoudřejší ze všech bohyni Kola Roku Bridgit-Anny. Představuje poslední a zároveň úplně první fázi života – prostor mezi smrtí a narozením. Prázdnotu, ticho, prostor… Učí nás se zastavit, naslouchat a odpočívat spolu s odpočívající přírodou. Pomáhá nám nalézt vlastní střed – střed bouřky – oporu zevnitř, bod kde cítím

(c) Wendy Andrews

 totální klid a jistotu. Bod kde se můžeme uvolnit a odpočinout si. V dnešní kultuře, která je orientovaná převážně na výkon a aktivní způsob života, nám kvality Danu často schází. Ted‘ máme kouzelnou příležitost si to zkusit prožít, a stejně jako ticha příroda odpočívá za oknem pod hlubokou vrstvou sněhu, můžeme i my odpočívat a v tichu přemýšlet, snít, meditovat a jen tak být.

 

 


PRAMATKA MOUDROSTI  - BOHYNĚ DANU

(c) Karen ManderBěhem Zimního Slunovratu se obracíme k bohyni Danu, Královně severu, Matce vzduchu, Ochránkyni původní domoviny. Přichází k nám z vysokých hor pokrytých sněhem a přináší studenou a jasnou stojatost zimy. Její je čas reflexe, meditace a spirituálního obrození. Ona je starověká matka ledových plání, mystická vílí královna Tuatha de Dannan. Je to Kostěná a Kamenná žena. Pod jejím dohledem se měníme, rosteme, radujeme se a seznamujeme se sami se sebou. Když přichází tání a její období se chýlí ke svému konci, tak se po meditaci nad sklizní a zkušenostech, které nám minulý rok přinesl transformujeme, a nacházíme nový důvod ke svému žití - když se dny začnou prodlužovat, tak jsme připraveni na probuzení bohyně Bridget. Danu je strážkyně našich vzpomínek na první předky a historii lidstva.


Danu nalezneme sedící vysoko na její hoře Eyrie, mezi hnízdy horských orlů. Nebe se za ní naplňuje magickou září Severních světel a hrad Arianhrrod vystupuje z horské mlhy. Danu je zahalená v měkkých bílých šatech, prošívaných stříbrnými nitěmi. Její oči mrkají radostí a prastarou láskou a moudrostí. Její sova jí lítá nad hlavou a orli krouží kolem ní, Jeden orel, její šampión, společník, jí sedí na rameni - mocný a svobodný. V rukou drží Danu svojí černou zimní hůl… I uprostřed zimy kolem sebe vyzařuje letní svěžest - je to Matka vzduchu a jí náleží svěží vánky během letních dnů stejně jako tuhé zimní větry a sněhové bouře.


Zvířata zasvěcená bohyni Danu jsou orel, káně a sova. Její strom je cesmína a jejími symboly jso
u srp, meč a vějíř z peří. Její barva je stříbrná.

 

Illustrace: ©Carolyn Gully-Lir  ©Karen Mander    © Wendy Andrews                        


_ADD_TO_MAIL
 

Menstruační kalendář zdarma!

Zaregistrujte se k odběru novinek a dostanete na zadanou e-mailovou adresu menstruační kalendář úplně zdarma!