SAMHAIN

Samhain je podzimní svátek mrtvých a nachází se na půli cesty mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem. Slaví se 31. října. Samhain je keltský Nový rok, kdy zkracování dní a umírající rostlinstvo poukazují na konec předcházejícího roku a začátek roku nového. Je to také čas dlouhého zimního spánku a skrytých změn kolem nás.

cerrinwyn statue

Je to nejlepší čas dokončit vše staré a vytvořit prostor pro nové začátky. Je to období, kdy musíme pustit vše, co nám již neslouží, i kdyby to bylo to, co nám dává zázemí a pocit bezpečí. 


Je to čas, kdy se závoj mezi viditelným a neviditelným světem ztenčí a nadpřirozené síly proudí touto trhlinou do našeho světa. Je to čas, kdy musíme stanout tváří v tvář svým démonům a strachům. Je to období, kdy je vše možné. Chceme-li si promluvit se svými zesnulými předky – Samhain je období, kdy nejlépe uslyšíme jejich hlas. Je to výborný čas na magii, věstěni a rituály. 


Starý rituál bohyně smrti se dnes slaví mnoha způsoby: házíme půlky jablek označené bohyniným kouzelným pentaklem našim milovaným přes hořící hranici – její posvátný oheň. Je to v našich vztazích, kde se temná bohyně často projevuje, když nás konfrontuje s temnotou, kterou v sobě ukrýváme. 


Je to čas, když se musíme podívat na sebe, přehodnotit svůj způsob života, a upřímně se zeptat, zda žijeme v souladu sami se sebou a se svou duší. Vše, co není pravé a pravdivé, bude totiž spálené v kotlíku Bohyně smrti, a zůstane nám jen to, co je skutečné. Staré přísloví hlásí, že „smysl pozemské cesty je prožít narození a smrt, a pochopit, že láska je silnější než obojí“. O Samhainu máme možnost se podívat sami na sebe a pustit vše, co není láska, a co nám nepatří. 
    
Je to období v roce, kdy se mraky zahalí nebe, mlhy zesílí a zakryjí zemi. Přichází zima a s ní krátké studené dny, pustá planina a temnota.
MOUDRÁ MATKA SMRT - BOHYNĚ KERRIDWIN
Kerridwin je umístěna na severozápadě u Samhainu. 

cerridwyn iKerridwin je známá Welská Bohyně (někdy nazývaná Cerridwin). Její jméno je mnoha lidem známo, stejně tak jako příběh jejího kouzelného kotlíku, v němž vaří lektvar pro svého syna, který kotlík převrhne a tak se stane držitelem veškeré moudrosti, což si Kerridwin záhy uvědomuje. Snaží se ho zničit, avšak chlapec jí uteče. Kerridwin na sebe bere různé zvířecí podoby aby ho dohonila, ale on dělá to samé, aby jí utekl. Nakonec se promění v semínka obilí a Kerridwin ve slepici, která je okamžitě sní, aby syna po devíti měsících opět porodila. 

Toto je příběh transformace, protože Kerridwin je Královna Podsvětí. Manželka Duší a Nositelka smrti, proměny a znovuzrození. To ona na nás čeká po našem sestupu do podsvětí a trpělivě sedí a pozoruje, jak se setkáváme s vlastními stíny. To ona je ta stařena, ona ví, že když s ní strávíme v jejím podsvětí tolik času jako ona u svého kotlíku, tak se proměníme a změní se i naše pocity k našemu stínovému já. Nakonec obejmeme temnotu, skryté aspekty nás samých a skončíme proměněni a celiství… protože Kerrdwin nás zná a miluje nás v naší pravé podstatě. 

Na této malbě nalézáme Kerridwin, jak nás očekává u svého kouzelného kotlíku proměny. Sedí  venku před West Kennet Long barrow, u Samhainu. Přináší sebou ducha našich předků, kteří obývali tuto zemi, naši krev a naše duše. Je plná transformační energie, samotný vzduch  kolem ní praská. Její jestřáb jí krouží nad hlavou, z jejího černého pláště vylétají vrány a na jejích lýtkách se objevují žáby z pohádek. Vedle Kerridwin je Bílé prase, které požírá vše, co již není k užitku.

Tuto noc rozpustí Kerridwin svoji kouzelnou moc po tomto kraji, bude tančit s mrtvými a závoj se ztenčí. Je to její opravdovost, které můžeme věřit. 

Kerridwininy zvířata jsou žába, jestřáb a vrána. Její strom je tis a jejímy symboly jsou kotlík, srp a nůžky. Její barva je černá.


Illustrace: ©Carolyn Gully-Lir  ©Karen Mander

 

Nádherné malby tohoto svátku a bohyně od Wendy Andrews najdete v eshopu mistsofavalon.cz


Pravidelná setkání v ženském kruhu zasvěcené Keltské tradici najdete v sekci "Ženské kruhy"


_ADD_TO_MAIL
 

Menstruační kalendář zdarma!

Zaregistrujte se k odběru novinek a dostanete na zadanou e-mailovou adresu menstruační kalendář úplně zdarma!